Zprávy z tisku


Legendární cyklista a cestovatel Víťa Dostál, který jako první Čech
objel v letech 1994 -1997 na kole celou zeměkouli, se po devíti letech vydává
na další velkou cestu. Tentokrát hodlá projet štreku z Aljašky až do Ohňové země
v Argentině!

Čeká ho zhruba 25 tisíc kilometrů, které chce urazit za devět měsíců. Start velkolepého dobrodružství se přitom nezadržitelně blíží. Víta Dostál vyráží už v červenci! „Chtěl bych vyjet v červenci, protože na Aljašku je dobré přijet v létě, jinak se tam na kole jet nedá, a pak budu jakoby ujíždět před zimou směrem k rovníku. Měl bych přejet rovník a vjet na jižní polokouli zase do jara.

Cesta by měla trvat asi devět měsíců, takže bych se měl vrátit zpátky asi v březnu 2007, " odhaluje dosud přísně utajované plány Víťa Dostál. Cestu napříč Severní a Jižní Amerikou si světoběžník nalajnoval úplně jednoduše - bude se totiž držet jedné jediné cesty! „Nosným motivem je silnice Panamericana, která začíná na Aljašce a končí na Ohňové zemi, v nejjižnějším městě na světě - v Ushuaii - a je to pravděpodobně nejdelší souvislá cesta téhož názvu na světě. Ták mě to nějak cestovatelsky vzalo, že bych se mohl pokusit ji zdolat," vysvětluje zrod myšlenky cyklista, který projede celkem čtrnáct zemí. „Pojedu Spojenými státy, Kanadou, Mexikem, Guatemalou, Salvadorem, Hondurasem, Nikaraguou, Kostarikou, Panamou, Kolumbií, Ekvádorem, Peru, Chile a Argentinou, " vypočítává cestovatel s tím, že riziková bude zřejmě Kolumbie. „Vycházím ze svých zkušeností, hlavně ze tříleté cesty kolem světa, takže nečekám něco, s čím jsem se ještě nesetkal, " říká Dostál, jenž většinu zemí, jimiž pojede, už dříve na kole projel. „Stát se ale může cokoli, i v relativně bezpečné oblasti může nastat problém, naopak v té rizikové se nemusí stát nic," přemítá světoběžník. Ten během tříleté cesty kolem zeměkoule už přežil několik zemětřesení, hurikán v Indonésii, písečné bouře v Tibetu, havárii vrtulníku v Nepálu, v Tunisu ho napadla smečka toulavých psů, v Číně zase včelí roj, v Argentině přežil srážku s kamionem, navíc ho ještě třikrát okradli.

Co zažije tentokrát, je ve hvězdách, každopádně je připraven dobře. „Mám skvělé kolo, které mi postavili kluci z firmy Forever, zatím jsem na něm najel tisíc kilometrů a šlape bez problémů, " pochvaluje si Víta, který plánuje ujet na své cestě asi 130 kilometrů denně. „Beru stan, a protože jsem vyznavačem příkopové turistiky tak spát budu, kde se dá, a jíst budu taky, co se dá, " usmívá se Víťa, který už má vyřízené i všechny formality jako například víza. A leckoho možná překvapí, že potřebovat bude jen dvoje! „Do Spojených států a do Kanady. Jinak už máme všude bezvízový styk, " pochvaluje si Víta, který momentálně dolad'uje fyzičku každodenní prací na statku v Hlubočci.