Zprávy z tisku aneb novinářská kachna v praxi...
(nebo snad tajné přání nezaujaté mírně feministické redaktorky...?).


Velká cesta Víti Dostála předčasně skončila

Opava - Na kole měl ujet pětadvacet tisíc kilometrů. Přesně tolik měřila podle plánů cesta z Aljašky do Ohňové země, na kterou odletěl toto úterý. Místo devíti měsíců však jeho cesta trvala ani ne osmačtyřicet hodin. Legendární cyklista Víta Dostál, který v letech 1994-1997 jako první Čech objel na kole zeměkouli, totiž přišel na začátku své další cesty o kolo.

„Víme to asi dvě minuty. Volal zřejmě z budky, že večer bude na nádraží v Ostravě, že se vrací domů. Hovor však byl krátáký, nic víc nevíme," řekl včera ve tři odpoledne Dostálův známý Roman Havrlant.

Kolo se Dostálovi ztratilo na pražském ruzyňském letišti. „Bylo zabaleno rozlože¬né v krabici, na které byla řádně vyplněná průvodka," vysvětlila Dostálova partnerka Andrea Havrlantová. Cyklista odletěl do Frankfurtu, odkud měl pokračovat do Kanady Když zjistil, že kolo není, vrátil se.

O to paradoxněji ted' vyznívá věta, kterou známý cyklista, který žije na statku v Hlubočci na Opavsku, řekl ještě před odletem: „Vycházím ze svých zkušeností, hlavně z tříleté cesty kolem světa, takže nečekám něco, s čím bych se ještě nesetkal."

Zatím není jasné, jak se Víta Dostál zachová a zda se na cestu vydá se zpožděním. „Uvidíme, až se s ním setkáme. Nevíme, co udělá," uvedl Havrlant. Kolo se prý mezitím našlo, jenže Dostálovo okoli netuší, kde by mohlo být.

Cílem a smyslem originální české cyklistické mini expedice bylo projet severní, střední a jižní Ameriku z Anchorage na Aljašce do Punta Arenas v Chile, respektive patagonského městečka Ushuaia v Argentině, po patrně nejdelší souvislé silnici na světě, nesoucí hrdé označení silnice No 1 a známé též pod názvem PanAmerican Highway či Carretera Panamericana. Projet měl celkem čtrnáct států.

Útěchou po nedzařené a předčasně ukončené expedici může být pro Víťu Dostála zkušenost, že si aspoň užije své desetitýdenní dcery a že ji neuvidí až příští rok v březnu. (rok, azu)