Zprávy z tisku


Víťa Dostál: Vrátím se zpátky v březnu 2007

Jak žije na svém statku v Hlubočci, když právě necestuje?

Z Aljašky až do Ohňové země v Argentině. Na takovou pout se tento týden vydal světoznámý cyklista a cestovatel Víta Dostál. Proslavil se tím, že jako první Čech objel v letech 1994 - 1997 na kole celou zeměkouli. Jak ale žije na svém statku v Hlubočci, když zrovna necestuje?

ZUZANA URBÁNKOVÁ

Hlubočec - Víta Dostál se při svém farmáření chová jako typický sedlák, který začínal od nuly, respektive navázal na padesátá léta minulého století, kdy byl tento největší statek v Hlubočci tzv. včleněn do právě vznikajícího JZD: nejdříve opravil chlévy, stodolu, oplotil pozemky, rozjel hospodářství. To mu trvalo deset let. Pak se pustil do oprav velkého rodinného domu. Chtěl v něm mít dost místa pro své přátele a hosty, mezi nimiž je řada známých osobností. Svému statku dal jméno Šťastná planeta. Hospodaří na dvaceti hektarech, chová krávy bez tržní produkce mléka, což znamená, že je chová na maso. „Tady na statku mám práce nad hlavu, a to je dobré. Jednou z věcí, kterou nesnáším, jsou líní lidé. Na to platí jediný recept: hůl do ruky," vyjádřil se před časem Víta Dostál a na otázku, zdali on nikdy líný nebyl, odpověděl: „Lenošit a být líný je rozdíl. Já mám od lenošení neděli. Čtu nebo jedu na kole..." Světoznámý cestovatel je podle svých slov věřící člověk. „Cítím se jako křesťan, i když nepraktikující. Do kostela si zajdu hlavně na svých cestách, doma si v neděli pustím mši v rádiu. Mít víru je dobré, je dobré se něčeho přidržovat. Když člověk stárne, mnohdy se k víře přikloní. Ateismus považuji za chudobu na duchu. Nic mi to neříká. To je jako když odstředíte plnotučné mléko, co zůstane?" vyznává se. V rozhovoru s ním často zní slovo řád. „Život je svým způsobem rutina, skládá se většinou z malých, šedých věcí, v nichž má své pevné místo povinnost a řád. A já si o sobě myslím, že jsem člověk řádu," uvádí tento muž, který tíhne k svému rodnému domu. „Cítím tu podporu všech mých předků. A to je stavení z roku 1770, takže jich zde žilo hodně. Víte, dnes si lidi stavějí nové baráky ve stylu podnikatelského baroka á la Beverly Hills, nic proti tomu, ale to jsou domy bez duše. V domě se musí někdo narodit a umřít, pak má teprve duši", dodává Víta Dostál. Do jeho zdí by se měl podle svých plánů vrátit zhruba v březnu 2007. Ještě předtím však musí urazit 25 tisíc kilometrů.

Víťa Dostál se narodil 21. 11. 1959 v Bílovci, v den, který ještě patří do znamení štíra. On sám však znamením nepřikládá žádný význam. S rodiči žil na rodinném statku v Hlubočci, základní školu navštěvoval v Pusté Polomi. Vyučil se a poté maturoval na strojní průmyslovce v Opavě. Pracoval jako mistr a hospodář na hornickém učilišti v Ostravě, kde ho také zastihl listopad 1989.

V roce 1991 se vydal na cyklistickou cestu přes USA, 1992 - 1993 přes Austrálii. Po návratu žil přípravami na svůj největší životní projekt - cestu kolem světa. Současně pracoval v opavských mrazírnách. 18. září 1994 se v sedle svého bicyklu vydává kolem světa. Vrací se po třech dlouhých letech, je oslavován, medializován, zván mezi společenskou smetánku, stává se VIP osobností.

Zdá se však, že mu to moc nesedí, stahuje se z centra pozornosti a farmaří na svém statku v Hlubočci: Organizuje každoročně cyklistický závod Farm Tour a Bernard Cup. Je rozvedený, má syna a dceru.