Zprávy z tisku - DNES - Moravskoslezský

4. 4. 2007 - DNES

Dostál sledoval růst své dcery z kola

Hlubočec - Září spokojeností, jako by za sebou vůbec neměl náročných 26 233 kilometrů na kole.
„Jsem ale rád, že už to skončilo,“ prohlásil cyklista Vítězslav Dostál z Hlubočce na Opavsku, který se vrátil ze své zřejmě už poslední velké sólové expedice.

Během 223 dnů projel pověstnou Pan Američanu, trasu vedoucí podél západního pobřeží Severní a Jižní Ameriky.

„Teď se už budu věnovat rodině a dceři,“ slíbil Vítězslav Dostál.

„A kdyby přece jen chtěl ještě někam daleko vyrazit, tak mu to zatrhnu,“ usmála se Dostálova přítelkyně Andrea Havrlantová.

Ta na něj čekala doma s dnes už desetiměsíční dcerou Annemarií. Té byly dva měsíce, když Dostál vyrazil na svou cestu.

„Bylo to lepší, než kdyby jel nyní, kdy už dcera začíná vnímat a potřebuje oba rodiče,“ podotkla Andrea Havrlantová.

„Na dceru jsem se moc těšil,“ řekl Dostál. „Z fotografií, které mi Andrea posílala mailem, jsem viděl, jak roste do krásy.“

Teď si na sebe zvykají. „Pro malou je to kontakt s novým člověkem,“ upozornila Andrea Havrlantová.

Nebála se o něj?

„Panický strach jsem neměla, vím, že se Víťa dokáže o sebe postarat,“ řekla. „Spíš jsem měla obavy z nějaké nečekané události, aby ho třeba někdo nepřepadl.“ K tomu naštěstí nedošlo, byť ho kdosi okradl. „To bylo v Kalifornii,“ přiblížil jeden z nejhorších momentů cesty Dostál., Jen jsem si skočil do obchodu koupit něco k jídlu a přední brašny byly z kola pryč.“

Přišel mimo jiné o oblečení, ešus, vařič, náhradní díly na kolo značky 4ever, ale i o expediční deník.
„Hodně mě mrzelo, že mi zloděj ukradl i nabíječku baterek. Pak jsem musel hodně improvizovat, abych mohl cestu dál dokumentovat.“

Na cestě se vyrovnával s nepřízní počasí, ale i se dvěma nehodami. Ve Spojených státech si jeden řidič o jeho loket urazil zpětné zrcátko, v Kolumbii pak v neosvětleném tunelu vjel do díry a spadl. „Byly z toho ale jen odřeniny,“ podotkl Dostál.

Z Aljašky, z města Anchorage vyrazil loni 29. července. V cíli v Ushuaiai v Ohňové zemi byl letos 8. března. Projel 14 států. Jel pouštěmi i přes hory, kde se dostal až do nadmořské výšky 3500 metrů.
Pan Američana byla osmou Dostálovou expedicí. Nejznámější je jeho cesta kolem světa, při níž za tři roky najel zhruba 60 000 kilometrů.

Kola se nemíní vzdát ani v budoucnu. „Už se těším, až vyrazím na cyklovýlet s dcerou,“ řekl Vítězslav Dostál.

JIŘÍ SEIDL