Zprávy z tisku - Instinkt

2. 5. 2007 - Instinkt

Na kole objel svět

Závislostí na kole opravdu trpí. Cestovatel a dobrodruh Víta Dostál má na kontě osm sólových expedic, během kterých našlapal desítky tisíc kilometrů. Ekologický farmář z Hlubočce na Opavsku se vydal na cestu kolem světa, projel Spojené státy z východu na západ, na kole křižoval Austrálií. Naposledy zdolal vyhlášenou Pan Američanu, která kopíruje západní pobřeží Severní a Jižní Ameriky. Dlouhých 26 233 kilometrů projel za 223 dnů. „Vracím se domů s pocitem dobře vykonané práce,“ oznámil po návratu.

Proč vlastně taková pout?
Asi každý má touhu poznávat, cestovat. Obzvlášť když má takové vzory jako já. Hanzelku a Zikmunda nebo mořeplavce Richarda Konkolského. Pohybovat se kupředu, to je ten smysl. A pak taky proto, abych věděl, kolik vlastně ta Pan Američana měří.

Na co člověk myslí, když celé dny sám a sám šlape?
Podíváte se hluboko do minulosti, do sebe. Probíráte se životem, vzpomenete si na dávno zapomenutá jména. Úplně si vyčistíte hlavu. Samota mi problémy nedělá, navíc díky internetu nebyla tak hrozná. Nechal jste tady rodinu - když jste odjížděl, byly dceři dva měsíce... S partnerkou jsme se kvůli cestě ani nestačili vzít, nebyl na to čas. Ale díky internetu jsem s nimi byl prakticky pořád v kontaktu. Annemarie mi rostla před očima ve fotkách na internetu.

Pan Američana vede po hlavních silnicích. Jak jste se snášel s auty?
Je pravda, že denně jich kolem mě projely stovky. Přestal jsem si jich všímat. Ve Spojených státech si jeden řidič utrhl o můj loket zpětné zrcátko.

Kde jste přespával?
Většinou pod stanem u benzinových pump. Bylo tam bezpečno, někdy měli i sprchu, což je po denní porci přes sto kilometrů příjemné. A nemusel jsem nic platit. Kdesi ve Spojených státech po mě jednou chtěli v kempu 25 dolarů za to, že přespím ve stanu.

Přišla na vás krize?
Špatně se mi jelo až na konci. V argentinských rovinách se do mě opřel vítr pampero, ujel jsem za hodinu jen pár kilometrů. Do uší jsem si strkal špunty kvůli nepříjemnému hukotu, byl jsem nabalený ve vrstvách a stejně to nepomáhalo. Samozřejmě tím trpí psychika, když vám to nejede. Taky jsem skončil v pangejtu, kam mě sfoukl poryv.

Potkaly vás ještě nějaké nepříjemnosti?
V Kalifornii mě okradli, když jsem si kupoval večeři. Přišel jsem o přední brašny. V Mexiku nevydržel ráfek a praskl, což se nedalo opravit. Musel jsem si počkat na nový. Ale všechno, co jsem si předsevzal, jsem splnil na sto procent.

Už víte, kam to bude příště?
Příště to bude společný výlet s dcerou, vozík pro ni už je na cestě. Ne ne, Pan Američana byla poslední velká expedice. Ale to už jsem dřív říkal taky.