Zprávy z tisku - Týdeník Ostrava

27. 2. 2007 - Týdeník Ostrava

O cyklistu Víťu urvalo auto zrcátko!

Do cite své neuvěřitelné poutí se pomalu, ale jistě blíží legendární cyklista Vítězslav Dostál z Hlubočce na Opavsku, který jako první Cech objel v letech 1994 -1997 celou zeměkouli.

V červenci loňského roku vyrazil na kole na 25 tisíc kilometrů dlouhou trasu z Aljašky do Ohňové země v Argentině. Teď už mu do cíle zbývá jen méně než 2 000 kilometrů a vypadá to, že do nejjižnějšího města na světě Ushuaii dojede dokonce s předstihem. Přesto však jeho cesta žádnou brnkačkou nebyla.


„Expedice se otřásla v základech už v Kalifornii, kde jsem ve Watsonville kupoval jídlo, a parta mladých loupežníků mi ukradla z kola brašny s důležitými věcmi. Největším problémem pak pro mě bylo sehnat nabíječku na baterky do foťá-ku, „líčí Víťa pro Týdeník OSTRAVA své peripetie. V Kalifornii ho také málem srazilo auto! „Předjížděl mě mladý Francouz, a to tak těsně, že si o můj loket urazil zpětné zrcátko a roztrhal mi zadní brašnu. Jako zázrakem se mi nic nestalo, „ vypráví cyklista, jenž musel čelit i dalším nebezpečným situacím.


V Kolumbii se na něj vrhl zloděj a chtěl mu vyrvat fotoaparát, v tamním neosvětleném tunelu zase vletěl do díry a z odřenin si vytahoval štěrk ještě dlouho do večera! Jinak si ale cestu pořádně užil. „Lidé po celé trase jsou zatím většinou moc fajn, nejlepší na venkově. S hlupáky se moc nezdržuju a rychle ujíždím do „bezpečí“ silnice a přírody,“ dodává světoběžník, pro něhož byly asi největší zkouškou sil pouště severního Chile. „Jsou tam úseky, kde není třeba 150 kilometrů možnost doplnit zásoby vody. Je to hodně náročné,“ vysvětluje Dostál, který by se měl v březnu vrátit po dlouhém putování americkým kontinentem domů.