Zprávy z tisku - Severní Morava a Slezsko

4. 4. 2007 - Severní Morava a Slezsko

Dostál: byla to moje poslední extrémní jízda

Jsem šťastný, ale sám už na žádnou extrémní cestu nevyjedu, bylo to naposledy. Tak zhodnotil známý cestovatel Víťa Dostál z Hlobočce na Opavsku svůj výjimečný výkon, při kterém ujel na kole za 223 dnů od Aljašky na severu Ameriky až do Ohňové země na nejjižnějším americkém cípu neuvěřitelných 26 233 kilometrů.


Dostál, který už v minulosti proslul objetím světa, kopíroval západní pobřeží Ameriky a projel celou silniční magistrálu nazvanou PanAmericana. „Francouzský znalec cykloturistiky prohlásil, že jde o jeden z nejrychlejších přejezdů Ameriky na kole a bez doprovodu,“ prohlásil 471etý Dostál po pondělním návratu na mošnov-ském letišti, kde ho přivítala cesto-vatelská legenda Miroslav Zikmund.


„My jsme na tom s kolegou Jirkou Hanzelkou byli lépe, ve dvou se to lépe táhne. Navíc jsme měli spolehlivou tatřičku. Víťa vše zvládl jen svým srdcem, je to absolutní jednička,“ nešetřil Zikmund chválou.


Dostál chystá z poslední cesty knihu. Určitě v ní také zmíní, jak ho v USA okradli a jak dvakrát tvrdě havaroval. „Před jedním americkým supermarketem mě okradli výrostci, vzali mi z kola přední brašny, kde bylo oblečení, nádobí a třeba i nabíječku baterií,“ povzdechl si. Ve stejné zemi rychle jedoucí vůz urazil o Dostálův loket zrcátko. „Řidič měl strach, zda mě nezranil. Naštěstí to dobře dopadlo. V Kolumbii jsem v neosvětleném tunelu neviděl asi třiceticentimetrovou díru. Dodávka zabrzdila asi jen metr za mnou, to byla klika,“ usmál se.


Nejtěžší prý bylo posledních tisíc kilometrů. Většinu nocí prospal pod stanem a nechyběly ani zážitky s místními obyvateli. Česká republika jim prý většinou nebyla neznámá. „Ale spíše říkali Czechoslovakia, to je pořád univerzální značka. Jinak znali naše fotbalisty a v Kanadě a v USA pro změnu hokejisty,“ poznamenal Dostál, který také náhodou objevil v Mexiku školu Jana Ámose Komenského. „V klidu si jedu a najednou koukám na bustu známou už z dětství. O škole dokonce nevěděl ani český velvyslanec v Mexiku.“


Dostál se nyní chce věnovat rodině, přítelkyni a ani ne roční dceři Annemarii. „Už se těším, jak spolu vyrazíme na nějakou túru,“ prohlásil a dočkal se opětovné Zikmundovy pochvaly: „Je to tvé nejlepší rozhodnutí, končit se má na vrcholu.“

Josef Gabzdyl