Zprávy z tisku - Deník

3. 4. 2007 - Deník

Víťa Dostál už je doma, na kole ujel 26 233 kilometrů

Mošnov - Když byly malé Annemarii Dostálové dva měsíce, viděla naposledy svého tatínka - cyklistu Víťu Dostála, který například na kole objel svět. Znovu jej spatřila až dnes po osmi měsících. Mezitím si cestovatel a dobrodruh odskočil zdolat vyhlášenou Pan Američanu, která kopíruje západní pobřeží Severní i Jižní Ameriky. Dlouhých 26 233 kilometrů projel za 223 dnů. Podle odborníků to byl jeden z nejrychlejších výkonů.


„Vracím se domů s pocitem dobře vykonané práce,“ řekl včera farmář z Hlubočce na Opavsku krátce poté, co přistál na letišti v Mošno -vě na Novojičínsku. „Vše, co jsem si předsevzal, jsem splnil na sto procent,“ dodal. Na cestě se kromě nepřízně počasí a těžkého terénu musel vyrovnat i s dalšími nástrahami. Jednou byl okraden a dvakrát havaroval.


„V Kalifornii jsem si skočil do obchodu koupit večeři. Když jsem se vrátil, byly z kola pryč přední brašny,“ řekl. Dodal, že zloději odnesli kromě oblečení, ešusu, vařiče a věcí na kolo i cenný deník expedice. „Přišel jsem i o nabíječky baterií. To mě hodně trápilo. Pak jsem musel improvizovat, abych vůbec mohl dokumentovat cestu,“ řekl.


Nehody ale nebyly vážné. „Ještě v USA si jeden řidič o můj loket utrhl zpětné zrcátko. Mně se naštěstí nestalo nic. V Kolumbii jsem pak spadl v neosvětleném tunelu. Byla tam díra, kterou jsem neviděl. Naštěstí z toho byly jen odřeniny,“ dodal.


Z 223 dnů, které na expedici strávil, jen 30 neseděl v sedle svého kola. Když nejel, pak proto, že čekal na loď či letadlo, nebo odpočíval. Během cesty třikrát zhubl o sedm kilogramů. „Během týdenního odpočinku jsem ale vždy váhu nabral zpátky,“ doplnil. Během cesty spal 150 nocí ve stanu. V rizikových oblastech či v době, kdy vydatně pršelo, raději volil ubytování v levných hotelích.
Z Anchorage na Aljašce vyjel loni 29. července. Do cíle ve městě Ushuaia v Ohňové zemi dorazil letos 8. března. Projel 14 států a dvakrát se dostal do nadmořské výšky okolo 3500 metrů.
Po ukončení expedice pak čekal tři týdny na let domů. „První týden jsem odpočíval a chodil do sauny. Další dva jsem začal cestovat. Už ale ne na kole. Jezdil jsem místní dopravou po okolních národních parcích,“ vysvětlil.


Na svém kontě má Víťa Dostál z Opavska už osm sólových expedic. Na cestě kolem světa například projel 60 tisíc kilometrů. USA zdolal z východu na západ a na kole projel i Austrálií. Dnes už ale ví, že Pan Američana byla jeho poslední velkou expedicí. Věnovat se chce rodině a dceři. Kolo ale na hřebík rozhodně nepověsí. Těší se, až s malou Annemarii vyrazí na kolech na první společný výlet. (čtk)